Karasuda İklim Durumu

Karasuda İklim durumundan kısaca bahsetmek gerekirse ; Yazlar ılık, nemli ve açık ve kışlar uzun, soğuk ve parçalı bulutlu. Yıl içerisinde sıcaklık normalde 3°C ila 27°C arasında değişiklik gösterir ve nadiren -1°C altında ve 30°C üzerinde olur.
Kumsal/havuz skoruna göre, sıcak hava aktiviteleri açısından Karasu ziyaretinde yılın en iyi zamanı Temmuz başından Ağustos sonuna kadardır.

Ilık mevsim 3,3 ay uzunluğundadır ve 8 Haziran tarihinde başlayıp 18 Eylül tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 24°C üzerindedir. Karasu bölgesindeki en sıcak ay Ağustos ayıdır; bu ayda ortalama yüksek sıcaklık 27°C iken düşük sıcaklık 19°C düzeyindedir.
Serin mevsim 3,7 ay uzunluğundadır ve 3 Aralık tarihinde başlayıp 25 Mart tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 13°C altındadır. Karasu bölgesindeki en soğuk ay Ocak ayıdır; bu ayda ortalama düşük sıcaklık 4°C iken yüksek sıcaklık 10°C düzeyindedir.
Karasu bölgesinde gökyüzünün bulutlarla kaplı olma durumu yüzdesinin ortalaması yıl boyunca aşırı mevsimsel varyasyonlar gösterir.
Karasu bölgesinde yılın gökyüzünün daha açık olduğu zamanı 24 Mayıs civarında başlar ve 4,3 ay boyunca sürüp 3 Ekim civarında sona erer.
Karasuda İklim bölgesinde yılın en açık ayı Temmuz ayıdır; bu ay boyunca gökyüzü %95 oranında açıktır, çoğunlukla açıktır veya parçalı bulutludur.
Yılın daha bulutlu olan zamanı 3 Ekim civarında başlayıp 7,7 ay boyunca sürer ve 24 Mayıs civarında biter.
Karasu bölgesinde yılın en bulutlu ayı Aralık ayıdır; bu ay boyunca gökyüzü %61 oranında kapalıdır veya çoğunlukla bulutludur.
Yağmurlu gün en az 1 milimetre sıvı veya sıvıya eşdeğer yağışın olduğu bir gündür. Karasu bölgesinde yağmurlu gün ihtimali yıl boyunca değişiklik arz etmektedir.
Yağmurlu mevsim 8,4 ay boyunca 2 Ekim tarihinden 14 Haziran tarihine kadar sürer ve herhangi bir günün yağmurlu olma ihtimali %22 oranından yüksektir. Karasu bölgesinde en çok yağmurlu günün olduğu ay 9,9 gün ortalamasıyla en az 1 milimetre miktar yağışın olduğu Aralık ayıdır.
Kurak sezon 14 Haziran tarihinde başlayıp 2 Ekim tarihine kadar 3,6 ay sürer. Karasu bölgesinde en az yağmurlu günün olduğu ay 3,8 gün ortalamasıyla en az 1 milimetre miktar yağışın olduğu Ağustos ayıdır.

Yağışlı günler arasından, yalnızca yağmur, yalnızca kar veya bu ikisinin bir karışımını içeren günler arasında ayrım yapıyoruz. Karasu bölgesinde yalnızca yağmurun en fazla sayıda gün olduğu ay Aralık olup, ortalama yağış 9,7 gün düzeyindedir. Bu kategorizasyona dayanarak yıl boyunca görülen en yaygın yağış formu yalnızca yağmur olup 22 Aralık tarihinde %32 ile en yüksek olmaktadır.

Karasuda iklim gün uzunluğu yıl boyunca önemli ölçüde değişiklik arz etmektedir. 2022 yılında en kısa gün 22 Aralık tarihinde 9 saat 13 dakika gün ışığıyla gerçekleşirken en uzun günü ise 21 Haziran tarihinde 15 saat 8 dakika gün ışığıyla gerçekleşir.

En erken gün doğumu 14 Haziran tarihinde 05:23 saatindedir ve en geç gün doğumu ise 5 Ocak tarihinde 2 saat 58 dakika sonra 08:22 saatindedir. En erken gün batımı 8 Aralık tarihinde 17:28 saatinde ve en geç gün batımı 27 Haziran tarihinde 3 saat 5 dakika sonra 20:33 saatindedir.

2022 yılında Karasu bölgesinde Yaz saati uygulaması (YSU) yapılmamaktadır.

Karasu büyük bir su kitlesine yakın konumdadır (örneğin okyanus, deniz veya büyük bir göl gibi). Bu bölüm o su kütlesinin geniş alan ortalama yüzey sıcaklığına ilişkin rapor sunmaktadır.

Ortalama su sıcaklığı yıl boyunca aşırı mevsimsel değişiklikler göstermektedir.

Yine Karasuda İklim e göre Yılın su sıcaklığının daha ılık olduğu dönemi ortalama sıcaklığın 21°C düzeyinin üzerinde olduğu 19 Haziran tarihinden 1 Ekim tarihine kadar 3,4 ay boyunca sürer. Karasu bölgesinde suyun en sıcak olduğu ay Ağustos ayıdır ve bu dönemde ortalama sıcaklık 24°C olmaktadır.

Yılın su sıcaklığının daha serin olduğu dönemi ortalama sıcaklığın 11°C düzeyinin altında olduğu 21 Aralık tarihinden 18 Nisan tarihine kadar 3,9 ay boyunca sürer. Karasu bölgesinde suyun en serin olduğu ay Şubat ayıdır ve bu dönemde ortalama sıcaklık 7°C olmaktadır. Karasu Bölgesinde Satılık Emlak ihityaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak : https://tr.weatherspark.com/y/96552/Karasu-T%C3%BCrkiye-Ortalama-Hava-Durumu-Y%C4%B1l-Boyunca

Scroll to Top